11 marca

Kolejne niedzielne spotkanie w Ciszy grupy warszawskiej, odbyło się 11 marca 2018 przy ul. Nowogrodzkiej 42 w gościnnych progach Joanny, która jak zawsze czekała na nas z otwartym sercem i ramionami. Obecne były 4 osoby oraz Osoby w rozproszeniu, które regularnie do nas dołączają i wzmacniają duchowny krąg skupienia.


Dzisiaj inspiracją do Nabożeństwa była medytacja Willigisa Jägera – niemieckiego benedyktyna i mistrza zen: Wiosna. Wyszedłem na długą wędrówkę. Towarzyszyła mi pewna myśl Eckharta. „Kto znałby tylko stworzenia i nic poza tym, nie musiałby słuchać kazań, bo każde jedno stworzenie jest pełne Boga, jak księga.”.

Obchodzimy 50. rocznicę Marca 68, pragniemy więc oddać hołd Ofiarom
Dedykujemy tę część naszej Joannie w dowód wielkiego szacunku i miłości. Radując się, że wróciła po latach do Polski i jest między nami.

Z internetowego Słownika motywów literackich cytujemy wielowymiarowe zajawki nt. Marca 1968.

1. Andrzej Szczypiorski, Noc, dzień, noc

Przyszedł dzień, kiedy Naser postanowił wyrżnąć wszystkich Żydów, ale Żydzi połamali gnaty Egipcjanom, a w Warszawie generał Moczar uznał, że wreszcie wybiła jego godzina. Komuniści w Polsce postanowili pomścić honor faraonów, może nawet generał Moczar mówił do swych popleczników, że czterdzieści wieków na nich patrzy? W każdym razie Żydzi zaczęli wyjeżdżać, ponieważ Polska stała się dla nich nie do zniesienia. Dla wielu Polaków też stała się nie do zniesienia, jednakże Polacy nie mogli niestety wyjechać, musieli zostać i dalej kochać ojczyznę.

2. O 1968 roku dosłownie
Dyskryminacja polskiej Żydówki Irmy Seidenman w czasie II wojny światowej i w powojennej Polsce jest tematem popularnej powieści Andrzeja Szczypiorskiego Początek . Losy żony słynnego lekarza Ignacego Seidenmana, która w czasie wojny ukrywała się pod nazwiskiem Gostomska, plotły się dość paradoksalnie (ironia losu!). W czasie II wojny światowej znalazła się na gestapo, ale została uratowana dzięki pomocy przyjaciół i życzliwych ludzi, w tym Niemców (!) i przetrwała straszliwy okres...

3. O 1968 roku parabolicznie
Według wielu interpretacji także inna, może mniej popularna niż Początek , ale zapewne wybitniejsza powieść Andrzeja Szczypiorskiego Msza za miasto Arras przedstawia dyskryminację Żydów. W średniowiecznym mieście Arras obwiniono ich o sprowadzenie gniewu Bożego na miasto (którego skutkiem była rzekomo epidemia). Odtąd stali się celem ataków... Książka jest uniwersalną opowieścią o nietolerancji i fanatyzmie, jednak wielu czytelników dopatrywało się jej związku z wydarzeniami 1968 roku w...

4. Czas buntu
Warto skojarzyć, że rok 1968 stanowi przełomową datę nie tylko w Polsce. W tym samym roku w Czechosłowacji rozegrały się dramatyczne wydarzenia zwane praską wiosną, zakończone wkroczeniem wojsk Układu Warszawskiego, w tym radzieckich i polskich, na teren Czech, o czym traktuje m.in. powieść Milana Kundery Nieznośna lekkość bytu (przeniesiona również na ekran przez Philipa Kaufmana). Lata 60. to także czas działania ruchów hippisowskich w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, protesty...

5. Ewa Herbst - opuściła Polskę w 1969 roku, w ramach pomarcowej emigracji, mając 21 lat. Była wtedy po drugim roku elektroniki na Politechnice Warszawskiej. W Szwecji ukończyła studia, zrobiła doktorat i zaczęła karierę naukową. Od 1986 roku mieszka w USA. Pracowała jako profesor inżynierii biomedycznej oraz główny inżynier badawczy w firmie medycznej. Od wielu lat prowadzi własną firmę badawczo-rozwojową. Tomik Ewy Herbst "Dokument podróży. Wiersze" ukazał się 28 lutego 2017 nakładem wydawnictwa Austeria.

Kiedy słowa wyblakną?
Za dzień czy za rok?
Kiedy twarze wyblakną?
Może jutro?
Kiedy przeszłość wyblaknie
I zapadnie się w mrok
Powiedz – co mi zostanie
Na jutro?


Więcej m.in. na portalu: http://marzec1968.pl/;