28 stycznia

28 stycznia

Inspiracją spotkania była medytacja ks. Romana Rogowskiego pt. "Okrucieństwo gór czy ludzi?" (s. 244 włącznie z proroczą pieśnią Majów)

Impulsem do wyboru tej refleksji, odczytanej przez nas jako metafora ŻYCIA i człowieczego losu, są trwające na oczach świata dramatyczne wydarzenia w Himalajach.

Ryszard Pawłowski, partner Jerzego Kukuczki w chwili, kiedy zerwała się jego lina powiedział, że "można pokonać alkoholizm, narkomanię, słabość do leków. Fascynacji górami nie można." A ks. profesor Józef Tischner wtóruje tej melodii słowami... "Tracąc góry, tracimy coś z siebie. Góry stały się częścią naszego człowieczeństwa."

UWAGA. Zapraszamy w następną niedzielę 4 lutego (ul Nowogrodzkiej 42) na Nabożeństwo z Dzieleniem się. Pytanie do posługi słowem: Co mi daje radość w życiu?

Przyjaciele wykształcili też inną szczególną formę duchowego nastawienia, nabożnej gotowości, która zapewnia wyjątkową uważność i rozeznanie. Dla indywidualnych Przyjaciół duchowe dzielenie się jest sposobem, na znalezienie odpowiedzi na zadane pytanie czy postawiony problem, poprzez wsłuchiwanie się w głos Wewnętrznego Nauczyciela, jak również innych zgromadzonych Przyjaciół. Wskazówki do organizacji duchowego dzielenia się zwykle są następujące: prowadzący przedstawia temat, każda osoba może się wypowiedzieć (ale nikt nie musi), wypowiedzi powinny być krótkie i na temat, oparte na własnym doświadczeniu; powinno się pozostawać w skupionej ciszy pomiędzy poszczególnymi wypowiedziami, słuchać uważnie każdego mówiącego; jeżeli zrzekasz się odpowiedzi, pomocnego komentarza czy wkładu do dyskusji, zachowaj mimo to dyskrecję co do wypowiedzi innych i pozwól, aby cicha modlitwa otworzyła i zamknęła sesję. (Zobacz: FWCC, Sharing in Worship).