30 grudnia (klik)

30 grudnia (klik)

Inspiracją do Milczenia był ostatni dzień Rekolekcji z ojcem Anthony de Mello wygłoszonych w 2001 r. przez Grzegorza Gintera SJ pt.
WIGILIA NARODZENIA PAŃSKIEGO:


Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli.” J 1, 11

Mistrz zauważył: „szczęście jest jak motyl. Ścigaj je, a umknie ci. Usiądź spokojnie, a spłynie na twoje barki”.

„Co mam więc robić, by zdobyć szczęście?”

„Przestań je ścigać!”

„Czyż więc niczego nie mogę zrobić?”

„Możesz spróbować usiąść cicho – jeśli się na to zdobędziesz!”

Za czym tak gonisz? Czego szukać? Gdzie tak biegniesz?

Wtedy ludzie też byli bardzo zajęci. Bo był spis ludności, bo trzeba było znaleźć jakieś lokum na ten czas, bo przy okazji było wiele rzeczy do załatwienia. A szczęście było tak blisko! Urodziło się pod ich oknami. Gdybyż tylko zechcieli usiąść w spokoju! Gdyby chcieli posłuchać anielskiego śpiewu, który oznajmiał tą najwspanialszą nowinę.

Jeśli gonisz za szczęściem, prawdopodobnie go nie znajdziesz. Już ci to kiedyś tłumaczyłem. To, co możesz zrobić, to usiąść w spokoju i kontemplować. Trwać przy tym, który jest naszym Największym Szczęściem. Nic lepszego nie może cię spotkać w tym czasie. Znajdź więc wolny czas na to, by popatrzeć na żłóbek, zasłuchać się w kwilenie małej Dzieciny, przyjrzeć się warunkom, jakie wystarczyły Bogu samemu. Poczuj ogromną miłość skierowaną ku tobie, miłość do wszystkich ludzi. Niech Ona cię głęboko poruszy, niech wstrząśnie twoim sercem, stanie się motorem napędowym twego życia. Niech wzbudzi w tobie nową energię do codziennego „wylatywania z gniazda”.

Usiądź spokojnie przy żłóbku i zasłuchaj się w ciszę! Zasłuchaj się w Boga! Nasiąknij tą bezbrzeżną Miłością ile tylko zdołasz. A potem idź do ludzi i dziel się, niech miłości twojej dla nikogo nie zabraknie. Pokazuj wszystkim Szczęście, które cię spotkało, pokazuj wszystkim Boga! Żyj Miłością – reszta nie jest warta funta kłaków!

Liczy się tylko Miłość! Dziś są Jej urodziny...